Ogromna akcja CBA. Rozbita międzynarodowa grupa przestępcza wyłudzająca podatek VAT w obrocie elektroniką na gigantyczną skalę. Nawet 1,3 miliarda złotych szkody Skarbu Państwa. Zatrzymano 8 osób, przeszukano ponad 40 lokalizacji.

Funkcjonariusze białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie województw lubuskiego oraz mazowieckiego 8 osób. Wśród nich znaleźli się obywatele Polski oraz Ukrainy, którzy działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Czynności, w których brało udział ponad 120 funkcjonariuszy CBA, polegały na jednoczesnym przeszukaniu ponad 40 lokalizacji związanych z zatrzymanymi osobami na terenie województw lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i mazowieckiego. Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz fałszowania lub używaniem faktur wystawionych na kwoty wielkich rozmiarów.

Śledczy ustalili strukturę i schemat działania międzynarodowej grupy przestępczej, która w latach 2012 - 2018 mogła doprowadzić do wyłudzenia w podatku VAT 1.3 miliarda złotych. W jej skład wchodzili zarówno obywatele Polski, jak i obcokrajowcy, m.in. obywatele Danii, Rumunii, Ukrainy, Białorusi, Bułgarii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Chin, Malezji. Funkcjonariusze CBA w ramach współpracy międzynarodowej oraz w kooperacji z partnerami zagranicznymi realizują czynności mające na celu ustalenie wszystkich członków grupy przestępczej, ich roli w przestępczym procederze, a także końcowych kierunków przepływów środków finansowych.

Ustalenia śledczych wskazują, że grupa działając w ramach tzw. „schematów karuzelowych” popełniała przestępstwa skarbowe ukierunkowane w szczególności na wyłudzenie nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu fikcyjnego obrotu sprzętem elektronicznym lub też zaniżenie wysokości należności podatkowych. Grupa prowadziła także proceder prania brudnych pieniędzy.

Obecnie w zainteresowaniu zespołu śledczego znajduje się ponad 1000 firm zarówno polskich i zagranicznych, zaś akta prowadzonego postępowania przygotowawczego liczą już ponad 1 700 tomów. Dotychczas we wszystkich wątkach przedstawiono zarzuty 26 podejrzanym, zabezpieczono mienie o wartości blisko 150 mln zł.

Z uwagi na wielowątkowość sprawy i jej obszerność, śledztwo prowadzone jest wspólnie przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie oraz  funkcjonariuszy białostockiej delegatury CBA, stołecznego CBŚP, a także Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie. Każda ze służb prowadzi wątki śledztwa w ramach ujawnionych ,,łańcuchów” podatkowych, aby skutecznie doprowadzić do rozliczenia procesowego wszystkich osób zaangażowanych w ten proceder.


Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej CBA


publicystyka

W ciągu 20 lat działania Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało ponad 3,5 tys....

Czy Ryszard Bogucki jest niewinny? Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Istotne jest to, czy sąd...

Gang kibiców z Torcidy pod wodzą  „Mary” - zawodnika MMA - terroryzował Śląsk i...

kronika kryminalna

2017-06-24

Wspólne działania policjantów z Wołomina oraz stołecznego wydziału do walki z terrorem...

2020-03-09

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji...

2017-03-17

Prokurator z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości...

kronika gospodarcza

2018-08-25

Policjanci z rzeszowskiego CBŚP, we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie, rozbili...

2019-03-06

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach prowadzą śledztwo pod nadzorem...

2020-06-18

Członkowie rozbitej przez CBŚP i prokuraturę grupy przestępczej podejrzani są o to, że...