Policjanci z rzeszowskiego CBŚP, we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wyłudzanie podatku VAT, w związku z międzynarodowym obrotem folią i blachą.

Do sprawy zatrzymano 10 osób, z czego 3 osoby są podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, kolejnym 4 zarzuca się udział w tej grupie. Śledczy ustalili, że w wyniku przestępczej działalności, Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości około 7 mln zł.

Funkcjonariusze z zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z prokuratorami z  Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, prowadzili wielomiesięczne śledztwo, którego wynikiem jest rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępczy proceder polegał na wyłudzaniu nienależnych zwrotów podatku VAT z tytułu eksportu towaru na Ukrainę oraz uzyskiwaniem nienależnych zwrotów należności publicznoprawnych, z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz czeskiego kontrahenta. Nielegalny mechanizm opierał się na „karuzelowym” obrocie folią oraz blachą pomiędzy szeregiem tych samych firm, tworzących łańcuchy pozorowanego przepływu towarów i transferowania środków pieniężnych. Wartość obrotu to około 35 milionów złotych.

Śledczy do tej pory zatrzymali 10 osób, w tym 3 osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą oraz członkowie tej grupy usłyszeli zarzuty prania pieniędzy, pochodzących z korzyści związanych z przestępczym procederem, w łącznej kwocie 6 mln zł. Wobec trzech osób, podejrzanych o kierowanie grupą, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wstępnie oszacowano, że w wyniku przestępczej działalności Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości około 7 mln zł. W toku prowadzonego postępowania, na poczet przyszłych kar, śledczy zabezpieczyli nieruchomości warte ponad 4 miliony złotych.


(CBŚP / mw)

Źródło: policja.pl

 


publicystyka

Gang kibiców odpowiadał za międzynarodowy handel narkotykami, pranie brudnych pieniędzy w...

Zwieńczeniem ciężkiej i żmudnej pracy prokuratorów z Zachodniopomorskiego Wydziału...

W ciągu 20 lat działania Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało ponad 3,5 tys....

kronika kryminalna

2017-06-14

Odpowiadając na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich Komendant Główny Policji wylicza błędy w...

2020-07-04

6 podejrzanych ze zorganizowanej grupy przestępczej metodą na policjanta i prokuratora wpadło...

2017-09-14

Policjanci ze stołecznego wydziału do spraw zwalczania przestępczości pseudokibiców...

kronika gospodarcza

2016-09-14

Ponad 70 tysięcy ton mieszanki cukru wartego ponad 260 mln złotych zafakturowały fikcyjnie...

2017-08-31

Na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie 28 sierpnia 2017...

2020-06-26

Ogromna akcja CBA. Rozbita międzynarodowa grupa przestępcza wyłudzająca podatek VAT w obrocie...

reklama